Az 1900-as évek elején a balassagyarmati Vármegyeház már nem volt képes a megyei közigazgatási hivatalokon kívül az igazságügyi és egyéb szervek befogadására is, ezért az igazságügyi palota felépítéséért küzdött a vármegye több mint egy évtizedig. Az új igazságügyi épület felépítése érdekében 1900.decemberében delegált bizottságot a megyei közgyûlés a fõispán vezetése alatt a belügy-és igazságügy miniszterhez.Az igazságügy miniszter igéretét 1906-ban nyugtázta "hálás köszönettel" a törvényhatósági bizottság./Gulya Pál:Várostörténet/
A négy telek közül, mely szóba került a város különböző pontjain, a jelenlegi Köztársaság tér 2. számon vette kezdetét az építkezés.
Az épület terveit Hübner Jenõ/1863-1929/ készítette, aki a késõi eklektika képviselõje volt. A Magyar Királyi Törvényszék építését 1911-ben kezdték el Chressel és Gaál brassói építõmesterek 520.000 koronáért.1912-ben készült el a ma is álló törvényszéki épület, homlokzatán a Praetor a törvény õre, valamint Justitia az igazság megtestesítõjének szobrával.
A saroktelekre épített törvényszéki palota déli épületszárnya-amely a balassagyarmati fõutcára a Rákoczi fejedelem útra néz- az ötvenes évektõl egészen 1999-ig oktatási intézményeknek adott helyet.A keleti épületszárny a Bercsényi utra és a Köztársaság térre néz, vele átellenben található a régi Vármegyeház, a börtön épülettömbje, a kettõ között pedig a törvényszék gazdasági-felszámolási bíráinak, a Cégbíróságnak, a törvényszéki végrehajtóknak és a büntetésvégrehajtási.csoportnak az elhelyezésére szolgáló 1990-ben megszerzett épülete.
A Köztársaság téren áll, nem messze a tövényszék fõbejáratától Madách Imre szobra. Eredetileg a törvényszék és államügyészség volt az igazságügyi palotában.A második világháború idején elõször magyar illetve német, majd szovjet katonai kórháznak adott helyt.Jelentõsebb háborús sérülés nem érte az épületet. A törvényszéki palota déli épületszárnyában 1952-tõl 1959-ig mûködött az Állami Tanítóképzõ, majd 1959 után II.számú Állami Gimnázium, késõbb Szántó Kovács János Gimnázoium és Szakközép Iskola egészen 1989-ig. Ezután még a szakmunkásképzõ foglalta el az épületrészt, míg végül 1999-ben sikerült újra az igazságszolgáltatás számára visszaszerezni.
1999.októberében kezdõdött meg ezen épületszárny teljes felújítása, így 2000.nyarától már újra itt mûködött a Balassagyarmati Városi Bíróság is az épület eredeti funkciójának megfelelõen. Eredeti fényében csillog az igazságügyi palota éke a díszterem is, ami a bírósági illetve megyei jogászbálnak is helyet ád. A keleti épületszárnyban található jelenleg a Balassagyarmati Törvényszék, és a második emeleten a Nógrád Megyei Fõügyészség.Ezt az épületrészt 1991 és 1993 között újították fel.Itt volt egyébként 1990-ig a Balassagyarmati Városi Bíróság is. Az épület teljes alapterülete mintegy 3600 négyzetméter.
Dr. Barsi József (2001)